Logo
دستگاه لیزر

دستگاه لیزر

لیزر
دستگاه های لیزر بسته به  طول موج و ماده فعال استفاده شده به چند کلاس تقسیم بندی می شوند که عبارتند از: کلاس های I  ، IA  ، II ، IIIA، IIIB، IV
امروزه در صنعت برای انجام برش ها و حکاکی ها بر روی فلزات یا غیرفلزات از دستگاه های لیزر استفاده می شود که تحول گسترده ای را در صنعت به وجود آورده اند.
لازم به ذکر است که شرکت نوین تاک  با سابقه بیش از 10 سال در زمینه تولید، فروش و ارائه خدمات پس از فروش و با داشتن مجوزهای لازم از سازمان انرژی اتمی ایران توانسته گام موثری را در تامین نیاز بازار بردارد.
شاخص ترین محصولات عرضه شده توسط شرکت نوین تاک در کلاس IIIB لیزر هستند که با توجه به محدوده طول موج و محیط فعال لیزرها توانایی برش و حکاکی بر روی فلز و غیرفلز را دارند. از نمونه لیزرهای گازی می توان به لیزر CO2 در برش و حکاکی غیرفلزات اشاره کردکه در زیر به قدر کفایت در مورد آن توضیح خواهیم داد.
لیزر CO2
لیزرهای CO2 می توانند تمامی غیرفلزات به جز سنگ و شیشه را برش داده و یا بر روی تمامی آنها حکاکی کنند؛ اما سوالی که در اینجا پیش می آید این است که آیا لیزر CO2 می تواند فلزات را نیز برش دهد ؟ پاسخ به این سوال مثبت است و باید گفت  که با اعمال تغییراتی در ساختمان و سیستم دستگاه  لیزر می توان فلزات را نیز برش داد اما نمی توان بر رویشان حکاکی کرد.
به همین ترتیب این مدل لیزرها در صنایع مختلف مانند تبلیغات (ساخت تابلوهای تبلیغاتی، تندیس و ...)، کیف و کفش، حکاکی بر روی شیشه (سند بلاست)، حکاکی بر روی سنگ مزار (ترسیم چهره)، تولید الگوهای پارچه ای در صنعت مد و لباس به ویژه در صنعت دِنیم، ساخت ماکتهای مختلف، ساخت اشیا تزیینی و بسیاری از صنایع مختلف کاربرد دارند.
ابعاد دستگاه های لیزر CO2
دستگاه های لیزر CO2 بسته به نیاز مشتری با سایزهای استاندارد زیر به بازار عرضه می شوند :
60 *40، 90 *60 ، 130*90 ، 180 *130 ، 130 *250
رایج ترین سایز در دستگاه های لیزر در بازار ایران برای انجام امور مختلف سایز 90 *130  با توان 100 وات است که قابلیت های مختلفی را در صنایع گوناگون داراست. این مدل معمولاً با 2 میز شمشیری و لانه زنبوری قابل ارائه است


•    واژه لیزر برگرفته از ترکیب انگلیسی Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation  به معنای " تقویت نور به وسیله گسیل القایی تابش"می باشد.
که با توجه به نیاز مشتری می تواند دارای میز ثابت یا میز متحرک ( برای حکاکی و برش محصولات با ارتفاع زیاد و یا نصب روتاری) باشد.

اجزا دستگاه لیزر CO2
دستگاههای لیزر CO2 معمولاً از اجزا مختلفی تشکیل می شوند :
1 - تیوب لیزر                2- منبع تغذیه        3- آینه           4- عدسی     5- برد و پنل
6-  میز                 7-  سیستم حرکتی          8- چیلر                9- دمنده و مکنده

1-    تیوب لیزر
محیط فعال یا همان گاز CO2 داخل تیوب شیشه ای دستگاه ، نور لیزر را تولید می کند و با توجه به مقدار توان خروجی به مدلهای مختلف تقسیم بندی می شود.
شرکتهای گوناگونی تیوب دستگاه لیزر را تولید می کنند که اختصاراً با اشاره به یک مدل خاص شما را بیشتر با این تیوب ها آشنا می کنیم.
شرکت رِسی Reci در کشور چین به عنوان نمونه ای بارز در تولید و عرضه این تیوبها شناخته شده است. یکی از محصولات شرکت رِسی تیوب های شیشه ای با گاز CO2 هستند که با توجه به شرایط بازار ایران و شرکتهای وارد کننده به سه مدل W2، W4 و W6 تقسیم بندی می شوند که البته مدل های W1 و W8 نیز در بازار جهانی موجود می باشند. مشخصات فنی تیوب ها در جدول زیر قابل مشاهده است :


نام تیوب    توان متوسط (وات)    بازه تغییر توان (وات)


W2    80      80 تا 130
W4    100    100 تا 130
W6    130    130 تا 160


 توجه : 1- معمولاً تیوبهای شیشه ای بین 6000 تا 10000 ساعت طول عمر دارند.
2- تیوب لیزرهای شیشه ای CO2 دارای مدلهای زیادی با توانهای مختلف هستند که کمترین و بیشترین آنها به ترتیب W40 و W180 است که این اختلاف در میزان ضخامت برش و سرعت برش در جنس های مختلف تاثیر گذار است.
از دیگر برندهای چینی که توانسته اند سهمی از بازار جهانی را به خود اختصاص دهند می توان به شرکتهای EFR و YONGLI نیز اشاره نمود.

2-    منبع تغذیه
برای تولید اشعه لیزر احتیاج است که گاز CO2  توسط ولتاژ بالای برق تحریک شده و نور لیزر را تولید کند. تحمل و انجام این فرآیند به وسیله پاور ولتاژ بالا (High Voltage Power) صورت می گیرد، که برق شهر 220 ولت را به ولتاژی در حدود 30000 ولت تبدیل می کند. شایان ذکر است که برای توانهای مختلف، تیوب احتیاج به نوع مشخصی از منبع تغذیه دارد.

3-    آیینه
آینه ها وظیفه هدایت باریکه نور را بر عهده دارند . در دستگاه های لیزر از 3 آینه استفاده می شود و نور لیزر بعد از تولید توسط تیوب از آینه اول به آینه دوم و سپس به سوم و از آینه سوم به عدسی هدایت می شود. در بازار کنونی، آینه ها معمولاً در سه مدل آهنی، سنگی و شیشه ای عرضه می شوند.

4-    عدسی
عدسی وظیفه متمرکز کردن نور لیزر را عهده دار است که این نور در کانون عدسی جمع و در نهایت یک نور متمرکز از آن خارج می شود. سایز عدسی ها و نوع کانی به کار رفته در آنها متفاوت است که باعث می شود نتایج مختلفی حاصل شود.

5-    برد و پنل
بُرد در یک دستگاه لیزر وظیفه تجزیه و تحلیل فرمانهای ورودی را برعهده دارد. بردهای دستگاه های لیزر توسط دو شرکت رویدا (با نام اختصاری RD) و لِترو (Letro) تولید می شوند که هر دو دارای بردهایی با مدلهای مختلف هستند
توجه: از لحاظ کیفی و نوع کاربری، این 2 برند با توجه به مدلهای مختلف کاربری یکسانی داشته و در نمونه های موجود در بازار ایران تفاوتهای جزئی تری در مدل پنل (نمایشگر) دارند.

6-    میز
در لیزر غیر فلزات از دو نوع میز استفاده می شود.
1-    میز لانه زنبوری برای اجسام نرم مثل پارچه، چرم و ... استفاده می شود.
2-    میز شمشیری برای اجسام خشک مثل MDF ، پلکسی و ... استفاده می شود.

7-    سیستم حرکتی:
معمولاً دستگاه های لیزر دارای 3 مدل سیستم حرکتی هستند که به اختصار به سیستم ریل و واگن، سیستم تسمه ای و سیستم بال اسکرو تقسیم بندی می شوند.

8-    چیلر
این چیلرها از نوع یخچالی هستند و وظیفه آنها گردش آب و خنک کردن آب خروجی از تیوب لیزر است. در هنگام تولید نور لیزر در محفظه شیشه ای یک فرآیند گرمازا انجام می شود و تیوب های لیزر با گردش آب به دور محفظه، این گرما را تخلیه می کنند.

9-    مکنده
مکنده وظیفه تخلیه دودهای حاصل از برش اجسام مختلف را بر عهده دارد.

10-    دمنده :
دمنده باعث ایجاد یک فشار باد ثابت بر هد دستگاه می شود که در نتیجه آن ، عدسی خنک و از نشستن دوده حاصل از عملیات برش بر روی عدسی جلوگیری می شود؛ علاوه بر این برش تمیزتر و سالم تر انجام می شود.
یکی از پرسشهای متداول در این زمینه این است که میزان قدرت عملیاتی دستگاه های لیزر CO2 بر روی متریالهای مختلف به چه اندازه است ؟
این سوال را می توان با یک نمونه تجربی پاسخ داد. به طور مثال دستگاه لیزر با تیوب W4 و توان متوسط 100 وات می تواند تا حداکثر 8 میلیمتر MDF را با کمترین سرعت ( 5 تا 15 میلیمتر بر دقیقه) برش دهد. البته با توجه به استهلاک تیوب یا نو و کارکرده بودن آن این مقدار تا میزان 10 درصد متغیر است.
لیزر فلزات :
همانطور که گفته شد لیزرهای CO2 علاوه بر برش غیرفلزات می توانند برش فلزات را نیز انجام دهند مشروط بر اینکه در ساختمان و سیستم این دستگاه ها تغییراتی اعمال شود. تفاوت عمده لیزر فلزبُر CO2 و غیر فلز CO2 در سیستم هد یا گان این دستگاه ها است. لیزرهای فلزبُر CO2 دارای هد اتو فوکوس هستند که قابلیت تنظیم فاصله سر هد تا سطح متریال را دارند. اصولاً برش فلز احتیاج به تنظیم اتوماتیک فاصله هد تا متریال و استفاده از گاز اکسیژن و نیتروژن برای برش تمیز فلز دارد. استفاده از تیوبهای  CO2 برای برش فلز با توجه به کم تر بودن هزینه اولیه آنها به دستگاه های تخصصی برش فلز ارجحیت دارد ولی به دلیل توان های پایین دستگاه های لیزر در برش، قادر به برش بیش از 2 میلیمتر آهن و یا 1 میلیمتر استیل ضد زنگ نیستند؛ به همین علت، این دستگاه ها را در زمره ماشین آلات تبلیغاتی قرار می دهند.

  • تحویل فوری
  • فروش نقد و اقساط
  • تضمین بهترین قیمت
  • سلامت و ضمانت کالا